Van sikertörténetünk arról, hogy a csoportfolyamat közben vagy szinte közvetlen a csoport után kopogtatott a baba. Akinél pedig később, annak is lehet ez egy felkészítő folyamat, ami idővel érik be. És akinek még tovább szükséges várnia, annak lehet ez egy könnyítő, más nézőpontokat is adó, „transzformáló” erő.
Van, aki csak a természetes fogantatásban hisz vagy tud gondolkodni, de van, akinek ez esetleg már nem adatott meg, de még tart a mesterséges úttól. Van, aki túlvan már néhány lombikkezelésen. És van, aki donortémában is tapasztalt már.
Mindenkit összeköt a közös vágy, az anyává válás, a családalapítás vágya. Milyen belső folyamatok léteznek a tudatos gyermekvágy mellett? Egymás sorsából is inspirációt merítve elmélkedjünk, érezzünk rá közösen, hogy elindulhasson egy oldódás.
A csoportot szakemberek kísérik, így a szakmai megtartó erő biztosított.
A Vörös Fonal csoporthoz kidolgozott tematikus segítő módszerünk nem garantálja a gyermekáldást. Nyitottság és rendszeres részvétel mellett biztosíthatja viszont a sokszor már fásult élethelyzetből való kimozdulást és a továbblendítő felismeréseket, aha-élményeket. Ezek önmagukban is feloldó hatásúak és nagy lépések lehetnek a gyermekáldás útján.
Célunk, hogy a résztvevők érezzék, fontosak és nincsenek egyedül, egy megtartó és biztonságos, zárt csoportban lehetnek önmaguk, van számukra remény és segítség. Kínálunk ezekhez újabb és más nézőpontokat, beszélgetéseket, stresszoldó gyakorlatokat, játékos megközelítéseket, interakciókat. Együttlétet, megértést, elfogadást, szeretetet és néha egy kis csendet is.
Célunk a termékenységi problémákhoz, a meddőségi kérdésekhez kapcsolódó stressz és aggodalom enyhítése, a megküzdési módokról történő együttgondolkodás.
Örülünk, ha egy igazi női kör, egy felszabadító sorsközösség létrejön.
És tudjuk, hogy a kistesóra várakozás is nehéz – akár spontán akár lombikos első gyermek mellett -, a csoportba most mégis az első gyermekükre váró nőket várjuk.
A Vörös Fonal program történetéről és létrejöttéről Varga Katalintól, a CsillagKuckó alapítójától, aki maga is lombikos anyuka:
“A program létrejötte egyetemi tanulmányaimnak köszönhető. 2017 tavaszán, a mentálhigiénés segítő szakon a kötelező projektmunka keretén belül egy sorstársi csoportot szerveztem a babájukra már régebb óta váró hölgyeknek, leendő anyukáknak.”
Az egyetemi mentálhigiénés projektmunka, amiből szakdolgozat készült, igazi programmá, módszerré nőtte ki magát: 2017 szeptemberétől a CsillagKuckó kínálatában szerepel a Vörös Fonal – A babád útja hozzád női csoportprogram.
Kiknek ajánljuk a Vörös Fonal csoportot?
• Mindenkinek, aki régebb óta vár a gyermekáldásra, de ez az út számára akadályoztatott.
• Azoknak is, akiknek „ismeretlen eredetű meddőséget” diagnosztizálnak az orvosok, és azoknak is, akiknek van konkrét orvosi diagnózisa (pl. endometriózis, mióma, PCOS, hormonális problémák, kiegyensúlyozatlan ciklus, más szervi elváltozások).
Mindkét esetben – „funkcionális vagy organikus meddőség” esetén – érdemes lelki-mentális segítséghez fordulni, hiszen mindkét állapot stresszt vált ki az érintettben, és ezt a stresszt tudjuk a program során csökkenteni, illetve a stresszel való megküzdést fejleszteni.
• Fontosnak tartjuk azon nőitársaink részvételét is, ahol a párkapcsolatban férfioldali problémák vannak (pl. herevisszér, azoospermia).
A WHO álláspontja, hogy a „meddőség az a betegség” (sajnos ők így definiálják), amelyben a pár mindkét tagja érintett.
• Szeretettel várunk, akár a természetes, akár az asszisztált/mesterséges termékenység útját járjátok.
• Minden olyan probléma esetén fordulhatsz hozzánk bizalommal, melynek fennállása stresszt okoz számodra.
• Mindenkinek, aki sorstársi közösségre és mentális szakmai segítségre vágyik.
A mentálhigiénés programban való részvétel nem helyettesíti az orvosi szaktanácsadást, diagnózist, illetve a szakszerű kezelést.